Dolnyśląsk
Projekt ARADO – Zaginione laboratorium Hitlera

Projekt ARADO – Zaginione laboratorium Hitlera


W Kamiennej Górze na Dolnymśląsku znajdują się owiane tajemnicą podziemia. Projekt ARADO – Zaginione laboratorium Hitlera to podziemny kompleks wybudowany za czasów II Wojny Światowej.

Spis treści:

  1. Co to jest projekt ARADO
  2. Zwiedzanie podziemi
  3. Cennik i bilety
  4. Godziny otwarcia
  5. Dojazd do ARADO
  6. Informacje praktyczne

Co to jest projekt ARADO

Na Dolnymśląsku pełno jest bajecznych zamków i pałacy, pięknych górskich szlaków, urokliwych miasteczek, a także podziemnych sekretów z czasów II Wojny Światowej. Tunele w Kamiennej górze wydrążyli Niemcy, wykorzystując pracowników przymusowych. To właśnie tutaj powstał projekt najsłynniejszego samolotu odrzutowego ARADO.

Projekt ARADO to historyczna trasa interaktywna odwzorowująca warunki panujące podczas drążenia tunelów przez pracowników przymusowych w czasach II Wojny Światowej. W latach 40. XX wieku, Niemcy zaczęli drążenie podziemi w Kamiennej Górze, znajdującej się pomiędzy Wałbrzychem, a Jelenią Górą. W zakładach włókienniczych usytuowane było biuro ARADO, zajmujące się produkcją samolotów bojowych. To właśnie tutaj powstał najsłynniejszy samolot ARADO 234 i zaczęto pracę nad jego ulepszoną wersją ARADO 555, który miał umożliwić bombardowanie wrogich terenów z bardzo dużej odległości. Jednakże podziemna produkcja nie wyjaśnia w pełni w jakim celu Niemcy tworzyli podczas wojny tunele? W żadnym stopniu nie przypominają one schronów, nie zostały odnalezione także skarby (przynajmniej nic nam o tym nie wiadomo), więc po co było to wszystko? Teorii jest wiele, lecz aktualnie pytanie te zostaje bez odpowiedzi.

Wejście do tuneli
Projekt ARADO
Podziemne muzeum
Muzeum

Zwiedzanie podziemi

Podczas zwiedzania tuneli pod Kamienną Górą, usłyszymy historię jej powstania, a jednocześnie przemierzymy podziemne muzeum wypełnione militarnymi artefaktami. Będziecie mogli poczuć historię na własnej skórze i chłód, w którym pracownicy przymusowi drążyli tunele. Wilgotne i zimne powietrze wypełni wasze płuca, a ciemność spowije oczy. W tle będziecie słyszeć tylko opowieść przewodnika, przywołującego historię sprzed lat.

Zwiedzenie tuneli zajmuje około 45-60 minut, mimo bardzo ciepłego dnia, w środku już po 10 minutach odczuwalny jest wyraźny chłód. Tunele są zawilgocone, a w niektórych miejscach stoi odrobina wody. Ważne jest zabranie ze sobą ciepłej bluzy i wygodnych butów, najlepiej z bieżnikiem – w niektórych momentach bywa ślisko.

Zalany tunel – niedostępny do zwiedzania
Bomba morska… a co ona tu robi?
Skarby?
Pociski

Cennik i bilety

Bilety można kupić na miejscu w kasie, w cenę wliczona jest usługa przewodnika.

  • Bilet normalny – 25 PLN
  • Bilet ulgowy – 20 PLN
  • Bilet grupowy (do 15 osób) – 15 PLN/osoba
  • Bilet rodzinny (2 osoby dorosłe + 2 dzieci) – 80 PLN

Dzieci do lat 6 – wstęp darmowy

Godziny otwarcia

W zależności od natężenia wycieczek grupowych i indywidualnych czas oczekiwania wynosi ok. 15-30 minut. Można także ustalić terminy dla wycieczek zorganizowanych.

Godziny otwarcia:

od 15 listopada do 15 kwietnia – codziennie od 10:00 do 17:00

od 15 kwietnia do 14 listopada – codziennie od 10:00 do 18:00

Dojazd do ARADO

Wejście do podziemi znajduje się pod adresem Lubawska 1a, 58-400 Kamienna Góra, Polska. W okolicy znajduję się kilka parkingów, oto adresy które udało mi się znaleźć:

  • Parking 20 metrów od wejścia – Lubawska 4, 58-400 Kamienna Góra, Polska
  • Parking Biedronka – 50.780829, 16.030590
  • Parking przy targu (polecam) – 50.780721, 16.028112

Informacje praktyczne

– Projekt Arado to podziemny kompleks znajdujący się w centrum Kamiennej Góry

– parkingi zlokalizowane są w odległości 20-200 metrów od wejścia

– w podziemiach panuje stała temperatura 7 stopni Celsjusza i wysoka wilgotność, aż 98%, więc warto zabrać ciepłe ubrania

– w podziemiach jest dosyć ślisko, więc warto założyć buty z bieżnikiem,

– do tuneli można wejść tylko z przewodnikiem

Dodaj komentarz