Dania
Kopenhaga w jeden dzień

Kopenhaga w jeden dzień


Kopenhaga należy do najpiękniejszych miast na świecie! Piękne parki, intrygujące zabytki, w tym kilka pałaców królewskich, galerie sztuki, no i oczywiście nie można pominąć LEGO! Na ulicach tysiące rowerów i niewiele aut, a do tego wszechobecna czystość. Wszystkie atrakcje skupione są w centrum stolicy i z łatwością można je zwiedzić poruszając się pieszo i rowerem.

Spis treści:

  1. Jak dostać się z lotniska do centrum Kopenhagi?
  2. City Pass i Copenhagen Card
  3. Plan zwiedzania Kopenhagi + mapka
  4. Wycieczka promem
  5. Noclegi w Kopenhadze
  6. Przydatne informacje
  7. Kopenhaga – Podsumowanie

Jak dostać się z lotniska do centrum Kopenhagi?

W Kopenhadze znajduje się jedno lotnisko – Kopenhaga-Kastrup. Najłatwiej z lotniska do centrum Kopenhagi dostać się metrem, pociągiem lub busem (polecam metro). Bilety można zakupić w automatach przed wejściem na peron. UWAGA! Są dwa rodzaje biletomatów – jedne to biletomaty na pociąg do Szwecji, drugie na metro, zwróćcie koniecznie uwagę. Bilety możecie kupić także online wykupując City Pass, o czym przeczytacie TUTAJ!

Metrem linii M2 można dojechać do wyspy Christiana, w okolice ulicy Nyhavn (najsłynniejsza uliczka z kolorowymi budynkami i łodziami); wyspy Norreport (centrum), linia kończy bieg swój aż w Vanlose. Z lotniska biegnie tylko jedna linia metra, więc nie sposób się pomylić. Osobiście uważam to za najłatwiejszy i najszybszy sposób przedostania się do centrum. Czas oczekiwania na metro to kilka minut.

Pociągi 802,803,804 oraz autobus 5C jadą także w kierunku Norreport i kursują średnio co 20-30 minut. Jeśli potrzebujecie dostać się na dworzec kolejowy, to autobus lub pociąg będzie lepszym wyborem. Metro nie dociera do dworca.

City Pass I Copenhagen Card

Jeżeli planujemy zwiedzanie Kopenhagi na kilka dni warto zainwestować w City Pass albo Copenhagen Card. Pierwsza opcja to bilet na komunikację miejską, druga opcja zawiera komunikację miejską i atrakcje. Przed zakupem biletów, warto się zastanowić co będziemy zwiedzać w stolicy Danii i która z dwóch opcji jest dla nas lepsza.

City Pass – jest to bilet na komunikację miejską, czyli pociągi, autobusy i metro. Pozwala na wykupienie biletu na 24, 48, 72, 98 i 120 godzin. Dzięki niemu możemy swobodnie poruszać się po całej Kopenhadze. Do tego będzie potrzebna nam aplikacja DOT Tickets. Aplikacja jest bardzo łatwa w obsłudze i w języku angielskim. City Pass Small (Zone 1-4)obejmuje całą Kopenhagę, a koszty wahają się od 50-200PLN w zależności od długości ważności biletu. Świetnym ułatwieniem jest, że w aplikacji można wykupić bilet dla kilku lub kilkunastu osób dorosłych lub dzieci, a także wybrać datę i godzinę od kiedy bilet będzie ważny. W aplikacji możemy także kupić pojedynczy bilet z punkt A do B. Aplikacja pokaże najbliższe i najlepsze opcje podróży, koszt to ok. 30DKK (17PLN), a czas trwania biletu to 2 godziny. Jeżeli zamierzacie zwiedzać pieszo i potrzebujecie dostać się z lotniska do miejsca noclegu, to najlepsza opcja!

Screenshot

Copenhagen Card – w jej skład wchodzą autobusy Hop On Hop Off, wiele atrakcji Kopenhagi oraz darmowy transport publiczny. Do skorzystania z tych usług będzie nam potrzebna aplikacja CPH Card. W zależności czy będziemy zwiedzać tylko stolicę, czy mamy w planie wyjechać poza, mamy do wyboru dwie opcje:

  • Hop Card – 40+ atrakcji – wszystkie zlokalizowane są w Kopenhadze, dostęp do autobusów Hop On Hop Off. Ceny od 330-550 PLN.
  • Discover Card – 80+ atrakcji (nie wszystkie w Kopenhadze), darmowy transport w Zone 1-99 (dla przykładu stolica to Zone 1-4), darmowy przejazd z i na lotnisko. Ceny od 285-690 PLN w zależności o długości trwania biletu.

Ceny biletów mogą przerażać, ale jeśli w planie macie zwiedzić Muzeum Światowych Rekordów Guinnessa, Park Tivoli, Muzeum Amalienborg czy podróż promem po kanałach to warto się zastanowić, czy kupując bilet na każdą z atrakcji osobno, nie zapłacimy podwójnie.

Plan zwiedzania Kopenhagi + mapka

Całą trasę przeszłam pieszo (spacerkiem) podczas jednego dnia zwiedzając najważniejsze atrakcje Kopenhagi. Oczywiście z przerwami na kawę czy obiad oraz godzinny rejs promem. Nie zwiedzałam żadnych pałaców czy muzeów, ale odkryłam dwie wieże widokowe i niesamowite miejsca. Sami się przekonajcie!

Park Østre Anlæg

Romantyczny park zachwyca krętymi ścieżkami, pagórkowatym teren i bujną roślinnością wzdłuż dawnych murów obronnych Kopenhagi. W parku można dostrzec zarys dawnych fortyfikacji. Został zaprojektowany w stylu naturalnego krajobrazu. Kręta ścieżka wiedzie wzdłuż stawu. Idealne miejsce na poranny spacer z kawą!

Cytadela – Kastellet

Cytadela ukończona w 1667 roku, która aż do 1870 należała do fortyfikacji Kopenhagi. Kompleks zbudowany w formie 5-kąta, posiadający pięć bastionów. Wejście na teren cytadeli jest darmowe, można zwiedzić dolny kompleks i wejść na wały. Na górze znajduję się także zjawiskowy młyn. Kompleks otoczony jest fosą, a do środka wejdziemy za pomocą jednego z dwóch mostów. Przy głównym wejściu napotkamy wartowników oraz szlaban.

Mała Syrenka

Niełatwy to żywot duńskiej syrenki i nie mówię tu o tłumach turystów o każdej porze, którzy pragną zrobić sobie z nią zdjęcie. Mała Syrenka została odsłonięta w 1913 roku, a jej przygody zaczęły się 50 lat później. Pomnik został oblany czerwoną farbą i założono mu biustonosz, niedługo później w akcie wandalizmu syrenka straciła głowę (po raz pierwszy). W latach 80-90 pomnik stracił ramie, a na jej głowę założono krowi łeb oraz po raz drugi straciła głowę. Po 2000 roku rzeźba została zniszczona w wyniku eksplozji materiałów wybuchowych, nałożono na nią burkę, a nawet przymocowano atrapę prącia do ręki. Mała Syrenka ma bardzo burzliwą historię. Moje wrażenia? Podejść zobaczyć i pójść. Pomnik jest wyjątkowo mały, o każdej porze jest cała masa turystów, podejście bliżej graniczy z cudem, a syrenka wcale niczym niezwykłym nie zachwyca oprócz przebojową historią.

Fontanna Gefion

Przepiękna fontanna przy porcie w Kopenhadze przedstawiająca nordycką boginię orzącą ziemię i jej synów przemienionych w woły. Podczas mojego pobytu była nieczynna, mimo to byłam zachwycona konstrukcją. Zaraz obok znajduję się wręcz o bajkowej architekturze kościół St Alban’s. Warto na chwilę przystanąć!

Przystań Królewska – Royal Pavilions

Dwa małe pawilony postawione na początku 1900 roku. Obecnie używane , gdy rodzina królewska przechodzi przez port, aby wejść na pokład jachtu królewskiego HDMY Danneborg.

Pałac Królewski Amalienborg (koniecznie o 12:00 – zmiana warty)

Cztery barokowe pałace królewskie Amalienborg to punkt obowiązkowy do odwiedzenia w Kopenhadze. To tutaj tłumy odwiedzających duńską stolice przychodzą codziennie o 12 zobaczyć słynną zmianę warty. Warto przyjść z 15 minut wcześniej, wtedy pojawia się policja i ustawia ludzi na placu. Mi udało się stanąć na samym środku z doskonałym widokiem na nadchodzącą Gwardię Królewską. Zobaczcie sami!

Muzeum Pałacu Królewskiego Amaliengorg (Pałac Christiana VIII)

Godziny otwarcia: 10:00 – 16:00

Cenna: dorosły 95 DKK (55 PLN), studenci 65 DKK (37 PLN), dzieci do lat 18 wchodzą za darmo

Kościół Fryderyka (marmurowy)

Budowę kościoła rozpoczęto w latach 50. XVIII wieku, początkowo wznosząc go z marmuru norweskiego (stąd też nazwa), jednak ze względu na wysokie koszty pomysł ten w latach 70. zarzucono. Niedługo potem ze względu na brak środków budowy kompletnie zaprzestano i świątynia przez 100 lat stała nieukończona. Kościół marmurowy ma największą w Skandynawii kopułę postawiona na 12 kolumnach, która była zainspirowana Bazyliką św. Piotra w Watykanie.

Godziny otwarcia: od poniedziałku do soboty w godz. 10:00-17:00, niedziela w godz. 12:30-17:00***

Zwiedzanie kopuły: dorośli 50 DKK (29 PLN), dzieci do lat 12 za darmo***

***Zwiedzanie Kościoła Fryderyka oraz kopuły jest niemożliwe podczas nabożeństw i koncertów. Zwiedzanie kopuły jest także niemożliwe podczas złej pogody.

Plac Ofelii

Plac Ofelii znajduję się w samym sercu Kopenhagi, ma powierzchnie 13 000 metrów kwadratowych i otoczony jest z trzech stron wodą. Odbywają się tutaj koncerty jazzowe, mistrzostwa piłki nożnej na dużym ekranie, przedstawienia teatralne i wiele innych przedstawień. Można także usiąść w kawiarni, wypić dobrą kawę i coś przekąsić. Wspaniały punkt widokowy na Operę znajdującą się po drugiej stronie brzegu.

Opera Narodowa

Opera w Kopenhadze jest Operą Narodową Danii i jedną z najnowocześniejszych oper na świecie. Co ciekawe jest także jedną z najdroższych, jej postawienie kosztowało ok. 2,5 miliarda DKK. Budynek można doskonale podziwiać z Placu Ofelii oraz także na rejsie promem.

Port Nyhavn

Port Nyhavn to najsłynniejsze miejsce w Kopenhadze. Zapewne każdy widział pocztówkę lub zdjęcie z kolorowymi domkami i całą masą jachtów. To dokładnie te miejsce. Poza niezliczonymi jachtami i piękną kolorową kamienica, znajduję się tutaj pełno restauracji i… turystów. W sezonie, a nawet poza nim ciężko się tam poruszać. To również miejsce z którego wypływają promy wycieczkowe, o czym więcej możecie przeczytać w dalszej części artykułu.

Muzeum Światowych Rekordów Guinnessa

Najbardziej niesamowite rekordy z całego świata. Najwyższy, najniższy, najgrubszy człowiek, ciekawostki ze świata zwierząt i naukowe. Niektóre wydadzą się dziwne, niektóre śmiesznie, a jeszcze inne zaskoczą. Muzeum Światowych Rekordów Guinnessa to punkt dla małych i dużych podróżników. Osobiście nie zwiedzałam środka, ale uważam za ciekawy punkt do zwiedzania Kopenhagi i miły przerywnik. Opinie na internecie 3,5-4/5.

Godziny otwarcia: od poniedziałku do czwartku w godz. 10:00-18:00, od piątku do niedzieli od 10:00-19:00

Cena: dorośli 135 DKK (77PLN), dzieci (4-11 lat) 85 DKK (48 PLN)

Pałac Christiansborg (punkt widokowy)

Dawny zamek królewski, obecnie siedziba parlamentu duńskiego. Znajduję się na wyspie zamkowej. W środku znajdują się biura rządu oraz muzea, a także wejście na wieżę widokową. W zamku odpłatnie można zwiedzić królewskie stajnie, kuchnię, salę recepcyjne oraz ruiny średniowiecznych zamków. Wejście na wieżę widokowa jest bezpłatne, ale trzeba przekroczyć bramki jak na lotnisku. Widok z góry jest przepiękny!

Godziny otwarcia: zazwyczaj między 10:00-17:00, zmiany godzin w zależności od sezonu, może być zamknięte ze względu na wizytę rodziny królewskiej. Informacje możecie sprawdzić na oficjalnej stronie.

Cena: Bilet na wszystkie atrakcje (40% oszczędności) dorosły 175 DKK (100 PLN), student 155 DKK (88PLN), dzieci poniżej 18 roku życia bezpłatnie. Wejściówki można także kupywać osobno jeśli jesteśmy zainteresowanie wejściem tylko w jedno miejsce.

Starówka – Strøget 

Strefa handlowa w Kopenhadze, my nazywamy to także starówką. Ma długość około 1,1 km i rozciąga się pomiędzy Rådhuspladsen i placem Kongens Nytorv. To jedno z najbardziej zaludnionych miejsc w stolicy Danii i jedyne miejsce gdzie znalazłam sklepy z pamiątkami. Znajdują się tutaj sklepy z ekskluzywną odzieżą, biżuterią, a także kolekcjonerskie i co najważniejsze znajdziemy tutaj sklepy z LEGO. To moja druga wizyta w Danii i od kilku lat jestem dumną posiadaczką duńskiego LEGO.

City Hall Square

City Hall Square to nic innego jak Plac Ratuszowy znajdujący się w centrum Kopenhagi. Z uwagi na jego wielkość odbywają się tutaj często koncerty, demonstracje i inne wydarzenia publiczne. Plac znajduje się tuż przy parku rozrywki Tivoli.

Ogrody Tivoli (park rozrywki)

Ogrody Tivoli to jeden z trzech najstarszych parków rozrywki na świecie. W środku znajduję się kolejka górska, dom strachów, karuzele, a także wiele restauracji, sklepów, ogrody, w których organizowane są koncerty, oranżeria czy teatr mimów. Wielkość atrakcji „z dreszczykiem” i ilość karuzel zniechęciły mnie do wejścia do środka, pomijając cenę biletów. Ponadto na portalach można przeczytać, że wiele atrakcji jest podszykowane pod dzieci. Cena wejścia do środka jest wyższa niż przykładowo do niemieckiego parku rozrywki Heide Park, a tam naprawdę można poszaleć. Osobiście uważam, że wejście warte jest tylko przy zakupie Copenhagen Card.

Godziny otwarcia: od poniedziałku do czwartku w godz. 11:00-22:00, od piątku do niedzieli w godz. 11:00-24:00

Cena: różni się w zależności od wybranego karnetu, który możecie zakupić TUTAJ!

  1. Tivoli Pass (roczny) – 399 DKK (230 PLN) – umożliwia wejście o każdej porze roku oraz zabrania dwoje dzieci w wieku 3-7 lat
  2. Entrance and Ride Pass – dorośli 419 DKK (240 PLN), dzieci w wieku 3-7 lat 209 DKK (110PLN) Wejście i Karnet na przejażdżki w pakiecie łączonym, wejście na wszystkie atrakcje
  3. Entrance – dorośli 140 DKK (80 PLN), dzieci 3-7 lat 70 DKK (40PLN) – wejście na teren ogrodów
  4. Ride Pass – dorośli 299 DKK (170 PLN), dzieci 1-7 lat 149DKK (85PLN) – wejściówka na wszystkie atrakcje (opłata na wejście do parku osobno)

Pałac Filmowy

Palads Teatret albo bardziej znany jako Palads to kino prowadzone przez Nordisk Film. To największe kino w całej Danii posiadające aż 17 sal kinowych. Jest aktywne cały czas i można śmiało wybrać się na film po duńsku. Dlaczego jest na liście do zwiedzania? Zachwycił mnie kolorowy budynek kina! Tak po prostu.

Kościół św. Trójcy i Okrągła Wieża (wieża widokowa)

Wieża zbudowana w 1642 roku liczy sobie 34,8 metra, a na górę prowadzi „rampa” spiralna mająca długość prawie 200 metrów zwieńczona kilkoma schodkami na szczyt. W jej wnętrzu znajduję się pusty rdzeń, można wejść na szklaną podłogę i spojrzeć w dół (dla odważnych), można zajrzeć na poddasze dzwonu, albo do obserwatorium. W połowie drogi znajduję się także Sala Biblioteczna na której pojawiają się wystawy.

Godziny otwarcia: kwiecień-wrzesień codziennie od godz. 10:00-20:00, październik-marzec od godz. 10:00-18:00, we wtorki i czwartki 10:00-21:00, zamknięte 24 i 25.12 oraz 01.01

Cena: dorośli 40DKK (22PLN), dzieci 5-15 lat 10DKK (6PLN), dzieci do lat 5 za darmo

Ogrody Królewskie Rosenborg – Kongens Have

Najstarszy i najczęściej odwiedzany park w centrum Kopenhagi. Park z XVII wieku, pierwotnie stworzony jako prywatne ogrody zamku Rosenborg króla Christiana IV. W parku znajdują się historyczne koszary i wiele posągów i pomników, a także piękny pawilon z posągiem Herkulesa.

Wycieczka promem

Najpopularniejszym miejscem do „złapania” promu jest Port Nyhavn. Wycieczka trwa 60 min i obejmuje przedwonika, który opowiada o okolicy w kilku językach (duński i angielski na pewno). Prom przepływa obok Opery Narodowej, Małej Syrenki, Przystani Królewskiej, przez Christianshavn, Wyspę Zamkową i pod całą masą mostów, czasami wręcz na styk. Promy są częściowo zadaszone, ale warto wziąć coś pod ze względu na wiatr. W okresie letnim polecam krem z filtrem na twarz (mimo temperatury 14-15 stopni spiekłam sobie czoło). Kolejka może przerażać, ale promy kursują średnio co 30 minut i jest bardzo duża szansa wejścia w pierwszej turze. Przed ustawieniem się w kolejkę należy udać się po bilet do budki przy samym wejściu na łódź.

Godziny otwarcia: od połowy maja do połowy czerwca w godz. 10:00-18:00, od połowy czerwca do do połowy sierpnia od 10:00-20:30, od połowy sierpnia do połowy września od 10:00-18:00, od połowy września do połowy maja od 09:30-15:00

Cena: Dorośli 80 DKK (45PLN), dzieci 40 DKK (22 PLN). Z Copenhagen Card wycieczka jest za darmo.

Noclegi w Kopenhadze

Noclegu standardowo szukałam na Booking. Ceny zaczynają się od 100 PLN/noc w centrum za pokój w hostelu. Oczywiście mogą trafić się tańsze opcje jak miejsce w pokoju kilkuosobowym. Ta cena całkiem mi odpowiadała i miałam własny pokój. Do tego hotel znajdował się 10 minut od centrum i 13 min od linii M2 na lotnisko. Nocowałam w Globalhagen Hostel. Przyjemne miejsce, obsługa w języku angielskim, wspólny salon i kuchnia na trzecim piętrze, na dole znajdowała się kawiarnia/bar czynny do 21. W okolicy centrum znajduję się wiele Hosteli, które mają podobną cenę za noc. Wybierając hotel trzeba liczyć się z ceną 340PLN/noc i w górę.

Przydatne informacje

Płatności w Kopenhadze – co mnie bardzo zaskoczyło, we wszystkich miejscach, czy to sklepy, restauracje czy muzea, nikt nie pyta o gotówkę, od razu przechodzą na płatność kartą. W Danii preferowana jest płatność bezgotówkowa. Można zapłacić w koronach duńskich, albo w euro (zazwyczaj przyjmują tylko banknoty), jednakże Duńczycy wolą płatności bezgotówkowe.

Toalety – to było największe zaskoczenie! Przyzwyczajona do płatnych, brudnych, śmierdzących toalet publicznych bez papieru toaletowego, tutaj byłam kompletnie (pozytywnie) zaskoczona. Mogę śmiało powiedzieć, że to najczystsze toalety publiczne jakiekolwiek widziałam, w jakimkolwiek kraju. Toalety są czyściutkie, pachnące, wszędzie jest papier i często siedzi też babcia klozetowa, a co najlepsze są kompletnie DARMOWE!

Czystość – Kopenhaga jest bardzo czystym miastem, co kawałek możemy napotkać śmietniki, żadne śmieci nie fruwają, ulice są zadbane mimo dużego natłoku turystów. Widać, że bardzo dbają o czystość!

Mandaty – jazda na gapę czy przekroczenie prędkości na ulicy to niezbyt dobry interes dla naszej kieszeni. Dla przykładu na ograniczeniu 50km/h jadąc 51-59km/h zapłacimy nawet 1000DKK (570 PLN), a za jazdę bez biletu nawet do 750 DKK (420PLN). Zanim zrobicie głupotę, przeliczcie sobie to dwa razy!

Angielski – w restauracjach, barach, muzeach i sklepach bez problemu dogadamy się po angielsku.

Śniadanie – lubicie wstać rano, żeby zacząć wcześnie zwiedzać? To musicie się nastawić, że często-gęsto wszystkie knajpki z ofertą śniadaniową otwarte są od godziny 10:00-11:00. Niewielka ilośc otwarta jest od godz. 9:00. Zaopatrzcie się dzień wcześniej w bułki, albo pomyślcie o późniejszym śniadaniu!

7Eleven – najpopularniejsze sklepy czynne całodobowe codziennie

Kopenhaga – Podsumowanie

Większość, a może i nawet wszystkie z opisanych/odwiedzonych przeze mnie miejsc można zwiedzić z Copenhagen Card, zaoszczędzając przy tym pare złoty. Warto dwa razy przemyśleć co nas interesuję, ile jesteśmy w stanie zwiedzić i w co lepiej zainwestować. W wejścia tylko na wieże widokową i spacer, czy aktywne chodzenie po muzeach, korzystanie z autobusów Hop On Hop Off, park rozrywki Tivoli itd. Jeśli zatrzymujemy się na 2-3 dni, uważam, że Copenhagen Card warto wykupić chociaż na jeden dzień (najlepiej deszczowy) i aktywnie pozwiedzać zabytki w środku.

Płatne atrakcje z których skorzystałam: Okrągła Wieża widokowa, Wieża Widokowa w Pałacu Christiansborg, Rejs Promem

  1. Przelot z Berlina – 650 PLN
  2. Nocleg (2 noce) – 215 PLN
  3. Jedzenie – 277 PLN
  4. Atrakcje – 96 PLN
  5. Pamiątki – 106 PLN
  6. Transport – 90 PLN

Razem: 1434PLN (przylot piątek 20:30, wylot niedziela 16:30)

Jeśli mój artykuł pomógł Ci w zaplanowaniu trasy i zebraniu niezbędnych informacji, będę wdzięczna za wsparcie w spełnianiu moich marzeń w postaci postawienia mi kawy!

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodaj komentarz