Europa
Kamień Pomorski

Kamień Pomorski


Malownicza miejscowość o bogatej historii sięgającej IX wieku, położona nad Zalewem Kamieńskim. Kamień Pomorskim leży w Województwie Zachodniopomorskim niedaleko Dziwnowa i Pobierowa. W dużej mierze miejscowość zniszczona podczas II Wojny Światowej, szybko stanęła na nogi i teraz przyciąga tłumy turystów. Idealne miejsce na dłuższy odpoczynek lub jednodniową wycieczkę!

Spis treści:

  1. Krótka historia Kamienia Pomorskiego
  2. Co zobaczyć w Kamieniu Pomorskim
  3. Gdzie zjeść w Kamieniu Pomorskim
  4. Parkingi w Kamieniu Pomorskim
  5. Jak dojechać do Kamienia Pomorskiego
  6. Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Krótka historia Kamienia Pomorskiego

Nazwa miasta prawdopodobnie wywodzi się od „Głazu Królewskiego” znajdującego się 3 kilometry na zachód od centrum miejscowości. Wielki głaz narzutowy o obwodzie 20 metrów służył jako punkt orientacyjny w żegludze. Legenda głosi, że król Polski Bolesław Krzywousty, przyjmował defilady statków stojąc właśnie na tym kamieniu. Drewniany gród istniał tutaj już w IX wieku, a w XIII zostały mu nadane prawa miejskie. Miejscowość położna jest nad Zalewem Kamieńskim z dostępem na wyspę chrząszczewską.

Co zobaczyć w Kamieniu Pomorskim?

Kamień Pomorski podczas II Wojny Światowej uległ w dużej mierze zniszczeniu. Mimo to posiada wiele zabytków wartych uwagi. Większość atrakcji skupiona jest wokół zabytkowe rynku. Warto wybrać się spacerkiem, by zobaczyć je wszystkie.

Katedra św. Jana Chrzciciela

Katedra wybudowana w XII wieku, której budowa trwała prawie 200 lat. Należy do najstarszych obiektów sakralnych w tej części Pomorza. Obecnie katedrę można zwiedzać bezpłatnie i podziwiać przepiękne organy. Odbywają się tu także koncerty z muzyką sakralną.

Bilety: wstęp bezpłatny

Repliki machin wojennych

Niedaleko Zalewu Kamieńskiego znajdują się repliki machin wojennych. To nie lada atrakcja dla dzieci, ale także dla dorosłych. Na miejscu możemy podziwiać między innymi: katapultę, maszynę miotająca czy taran. Przy każdej maszynie ustawiona została tabliczka informacyjna, więc bez problemu możemy je rozróżnić.

Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny

Obecny Kościół Wniebowzięta Najświętszej Marii Panny powstał w XVIII wieku i został wybudowany w stylu barokowym. Zastąpił on stojący tu XIII wieczny kościół, który spłonął w wyniku pożaru.

Labirynt w Kamieniu Pomorskim

Jedna z największych atrakcji Kamienia Pomorskiego to labirynt znajdujący się przy drodze wojewódzkiej 107. Został wybudowany w 2013 roku i od tamtej pory przyciąga tłumy turystów. Labirynt złożony jest z iglastych drzewek, a wydostanie się z niego wcale nie jest takie łatwe!

Bilety: od 10 do 15 PLN

Godziny otwarcia: pon-sob od 09:00 do 15:00, niedziela od 09:00 do 13:00

Pałac Biskupi

Pałac Biskupi został wzniesiony w XV wieku i jest jedną z niewielu budowli w stylu późnogotyckim i renesansowym, które zachowały się w dobrym stanie na Pomorzu. Po zniszczeniach dokonanynch podczas II Wojny Światowej został zamieniony w bibliotekę, obecnie w budynku znajduję się archiwum kościelne.

Gotycki Ratusz

Znajdujący się na rynku, gotycki Ratusz został wybudowany w XIII wieku, XVI wieku uległ przebudowie i nadano mu cechy renesansowe. Podczas II Wojny Światowej uległ prawie całkowitemu zniszczeniu, po wojnie został on zrekonstruowany . Obecnie mieści Urząd Miasta.

Brama Wolińska i Baszta (Muzeum Kamieni) + punkt widokowy

Wzniesiona wraz z murami obronnymi, siedmioma wieżami (które niestety już nie istnieją) i czterema bramami: katedralną, klasztorną, rybacką i maślaną, która jako jedyna się ostała. W baszcie w 2001 roku powstało Muzeum Kamieniu, gdzie można podziwiać bogatą kolekcje minerałów, skamieniałości kamienie szlachetne, a nawet meteoryty. Jeśli nie jesteście zainteresowani wystawą, warto wejść do środka ze względu na punkt widokowy znajdujący się na szczycie baszty.

Bilety: od 8 do 14 PLN

Godziny otwarcia: w sezonie turystycznym codziennie od 10:00 do 18:00, poza sezonem wt-sob od 10:00 do 18:00 i w niedziele od 10:00 do 16:00.

Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej 

Muzeum Historii Ziemii Kamieńskiej mieści w sobie między innymi zabytki archeologiczne z okresu neolitu, średniowiecza i renesansu, zbiory katedralne, przedwojenne pamiątki dotyczące historii miasta (zjęcia, pocztówki, przedmioty codziennego użytku).

Bilety: ulgowy 7,50 PLN, normalny 10 PLN

Godziny otwarcia: pon-sob od 10:00 do 16:00

Wrak XIX-wiecznego żaglowca

Unikatowy na skale europejską, wyłowiony w 2016 roku wrak XIX żaglowca. Odnowiony i zakonserwowany, jest ozdobą mariny Kamienia Pomorskiego. Przy wraku znajduję się tablicą informacyjna, którą warto poczytać!

Dworek Von Kleista

Dawna kuria wybudowana XIV wieku przy Placu Katedralnym. Liczne pożary zniszczyły całkowicie budynek, odbudowana w XVIII wieku, mająca obecny wygląd. Zamieszkiwana niegdyś przez Ewalda Jurgen von Kleist, miłośnika elektryczności, znanego z „butelek Kleista”. Budynek można obejrzeć tylko z zewnątrz.

Marina w Kamieniu Pomorskim

Po remoncie jest to jeden z największych i najnowocześniejszych portów na zachodnim wybrzeżu. Marina w Kamieniu Pomorskim pełni głównie rolę rybacką, ale stanowi także port dla żeglarzy. Położona jest w centrum i ma ponad 280 miejsc postojowych. Można z niej odbywać także rejsy turystyczne!

Kładka łącząca z Wyspą Chrząszczewską

Kładka łącząca z Wyspą Chrząszczewską jest także nie lada atrakcją. Na wyspie znajduje się plaża oraz trzy wsie. Z kładki świetnie widać całą Marine Kamienia Pomorskiego. Jeśli nie macie ochoty wybrać się na wyspę, polecam przejść się chociaż do połowy kładki.

Średniowieczne Mury Miejskie

Mury pochodzą z początku XIV wieku, zbudowane były z trzech stron ówczesnej osady. Osadzone ośmioma basztami dookoła, z czego została tylko Baszta Wolińska i fragment muru wraz z bramą Maślaną, którą można oglądać od drogi prowadzącej wzdłuż zalewu.

Gdzie zjeść w Kamieniu Pomorskim

Wzdłuż wybrzeża znajduję się wiele knajpek i restauracji, jednak mnie najbardziej urzekła restauracja znajdująca się na rynku „Hotel i Restauracja pod Muzami„. W jej okolicy czuć było cudowne zapachy, a restauracja była pełna ludzi. Pomimo tłumów czas oczekiwania nie był wcale taki długi. Jedzenie pyszne, świeże i obsługa świetna. Restauracje zaznaczyłam także na mapie poniżej!

Adres: Gryfitów 1, 72-400 Kamień Pomorski

Parkingi w Kamieniu Pomorskim

Przed wyjazdem udało mi się zlokalizować kilka parkingów, osobiście skorzystałam z parkingu na rynku:

  • Parking na rynku – 53.97284, 14.76919 (płatny)
  • Parking Mariny – 53.97467, 14.77061
  • Parking przy murach miejskich – 53.97284, 14.76596

Parkingi oznaczyłam także na mapie!

Jak dojechać do Kamienia Pomorskiego

Do Kamienia Pomorskiego można dostać się za pomocą pociągów, busów regionalnych czy też Flixbusa. Przemieszczając się autem nie powinno być problemu z zaparkowaniem nawet w sezonie letnim. Pod spodem przykładowe połączenia komunikacji miejskiej i przewoźników:

  • Szczecin – Kamień Pomorski kursuje: Hoper, FlixBus, KSK Bus, Pol Regio, PKS Kamień Pomorski
  • Dziwnówek – Kamień Pomorski kursuje: FlixBus, KSK Bus
  • Warszawa – Kamień Pomorski kursuje: Lider, FlixBus, BlaBlaCar, Bus Inter, Luna Trans
  • Wrocław – Kamień Pomorski kursuje: Hoper, Lider, FlixBus, BlaBlaCar, Mokrzycki Bus
  • Pobierowo – Kamień Pomorski kursuje: FlixBus, KSK Bus
  • Katowice – Kamień Pomorski kursuje: Lider, Bus Inter, FlixBus

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Jeśli mój artykuł pomógł Ci w zaplanowaniu trasy i zebraniu niezbędnych informacji, będę wdzięczna za wsparcie w spełnianiu moich marzeń w postaci postawienia mi kawy!

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodaj komentarz