Dolnyśląsk
Borowa, 853 m.n.p.m.

Borowa, 853 m.n.p.m.


Borowa to najwyższy szczyt Gór Czarnych i całych Gór Wałbrzyskich w Sudetach Środkowych. Jej wysokość to 853 m.n.p.m. Od niedawna na jej szczycie stoi piękna wieża widokowa.

Szlaki turystyczne

Na zdobycie szczytu należy poświęcić 3-4 godzinki, w zależności od kondycji. Początkowo na Borową miałam wejść czerwonym szlakiem od Dworca PKP Wałbrzych, przez Rozdroże Czarne, kontynuując czerwonym na sam szczyt, na powrocie zejście czarnym szlakiem, zwanym również „Ścieżką przez męką” do Przełęczy Koźlej, po czym przejść w żółty szlak, który prowadzi do ruin Zamku Nowy Dwór, by zakończyć swoją podróż na Dworcu PKP. Jest to najbardziej popularna trasa.

Jednakże ze względu na drastycznie szybko zmieniającą się pogodę wybrałam trasę zielonym szlakiem od Ogrodowej w Jedlinie Zdrój, aż po Ptasie Rozdroże. Do wyboru miałam pójść w prawo niebieskim szlakiem do Rozdroża pod Borową, żeby kontynuować czerwonym szlakiem na sam szczyt, albo wejście czarnym szlakiem, który od niedawna pojawia się na mapach. Zbliżająca się wielka granatowa chmura przekonała mnie do pójścia czarnym szlakiem, który okazał się nie lada wyzwaniem, nawet przy dobrej kondycji. Każdemu z osobna polecam wybrać pierwszą opcję z mojej rozterki, czyli niebieski i czerwony szlak ku szczytowi.

Jedlina Zdrój, Ogrodowa – Zielony Szlak – Rozdroże Ptasie – Czarny Szlak – Szczyt Borowa w obie strony to około 5,1 kilometra, pokonanie tej trasy zajeło mi 1 godzine 45 minut przy bardzo dobrym tempie. Trasa wymagająca, nie polecam nikomu początkującemu.

Borowa i punkt widokowy

Mimo iż Borowa jest najwyższym szczytem Gór Wałbrzyskich nie należy do Korony Gór Polskich, tylko Chełmiec. Dlaczego? Cóż, historia wynika z błędu podczas pomiarów KGP (Korona Gór Polskich). Panowie zajmujący się pomiarami, ustawili urządzenia na wieży na Chełmcu dodając tym samym szczytowi kilka dodatkowych metrów… Błędu do tej pory nie naprawiono, a Borową włączono do Diademu Gór Polskich.

Na szczycie Borowej od 2017 roku stoi wieża widokowa, która sprowadziła znacznie większe grono turystów. Z opisu wieży wynika:

„Wieża widokowa to konstrukcja stalowa, skręcana, tworząca kształt hiperboloidy, jednopowłokowej o przekroju szesnastokąta, w formie 32 słupów ustawionych pod kątem 68 stopni względem podstawy.”

Informacja turystyczna na szczycie Borowej.

Ja także niewiele z tego zrozumiałam, więc wieżę trzeba zobaczyć na własne oczy. Konstrukcja jest naprawdę zachwycająca. Na jej szczyt prowadzi 90 schodków i mierzy 16,5 metra. Na szczycie góry znajduje się także zadaszony punkt, gdzie można złapać oddech. A także pieczątka ze szczytu w metalowej skrzyneczce!

Adresy zlokalizowanych przeze mnie parkingów:

  • Pokrzywianka, 58-330 Jedlina-Zdrój – Parking pod Borową
  • Ogrodowa 3, 58-330 Jedlina-Zdrój – Parking pod Borową
  • Mały Parking pod Borową znajduje się kawałek za parkingiem od strony Ogrodowej po lewej stronie.

Jeśli mój artykuł pomógł Ci w zaplanowaniu trasy i zebraniu niezbędnych informacji, będę wdzięczna za wsparcie w spełnianiu moich marzeń w postaci postawienia mi kawy!

Postaw mi kawę na buycoffee.to

1 thought on “Borowa, 853 m.n.p.m.

Dodaj komentarz