Chełmiec 851 m n.p.m. – Góry Wałbrzyskie
Chełmiec jest drugim najwyższym szczytem gór wałbrzyskich i znajduje się w Koronie Gór Polskich (KGP). Jak to się stało? Sami przeczytajcie!
Spis treści:
- Chełmiec – nie najwyższy szczyt Gór Wałbrzyskich
- Wieża widokowa
- Krzyż na górze Chełmiec
- Legenda o wiedźmie Tobmetzen z wysokiego lasu
- Szlaki turystyczne na Chełmiec
- Parkingi pod Chełmcem
Pieczątka znajduje się przy wejściu na wieże widokową! 🙂
Chełmiec – nie najwyższy szczyt Gór Wałbrzyskich
Góra Chełmiec (niem. Hochwald – tłum. Wysoki Las) mierzy 851 m n.p.m., należy do masywu Chełmca, będącego częścią pasma Sudety Środkowe. To drugi najwyższy szczyt Gór Wałbrzyskich. Na pierwszym miejscu jest Góra Borowa mierząca 853 m n.p.m., która znajduje się w Diademie Gór Polskich. Jak to się stało, że wyższa góra trafiła do diademu, a niższa do KGP? To bardzo proste! Podczas pomiaru wysokości popełniono bardzo duży błąd. Pomiaru Chełmca dokonano z wieży znajdującej się na szczycie. Według starego pomiaru Chełmiec miał wysokość 869 m n.p.m., był wyższy od Borowej i został zaliczony do Korony Gór Polskich. Dopiero po korekcie, okazało się, że Chełmiec jest 2 m niższy, lecz pozostał w KGP.
Wieża widokowa
Wieża widokowa została zaprojektowana w 1886 roku, jako pomniejszona replika zamku Drachenfels nad Renem i sfinansowana przez Jana Henryka XV von Hochberga (rodzina także związana z Zamkiem Książ). Wieża widokowa na Górze Chełmiec została otwarta 5 sierpnia 1888 roku. W późniejszym czasie została dostawiona drewniana restauracja. Przez lata przechodziła z rąk do rąk, aby finalnie trafić do Uzdrowiskowej Gminy Miejskiej Szczawno-Zdrój. która przeprowadziła niezbędne renowacje i przywróciłam wieżę do ruchu turystycznego.
Godziny otwarcia: piątek – niedziela od 10:00 do 18:00
Bilety: wejście bezpłatne
Krzyż na Górze Chełmiec
Na szczycie Góry Chełmiec, znajduje się najwyższy w Europie górski krzyż. Konstrukcja powstała w 2000 roku i ma 45 metrów. Została sfinansowana ze zbiórki wiernych. Pod krzyżem milenijnym odbywają się msze polowe oraz lokalne pielgrzymki.
W 2001 roku powstała Droga Krzyżowa Trudu Górniczego z Boguszowa-Gorc, składająca się z 14 stacji w formie granitowych tablic. Trasa prowadzi zielonym szlakiem, którym spacerkiem, bez większego wysiłku można dostać się na szczyt.
Legenda o wiedźmie Tobmetzen z wysokiego lasu
Czy słyszeliście legendę o wiedźmie Tobmetzen? To wiedźma podobna do naszej słowiańskiej Baby Jagi, z tą różnicą, że Tobmetzen nie żywiła się dziećmi. Według podwałbrzyskich podań, miała ona zamieszkiwać stary kamieniołom na górze Chełmiec. Tobmetzen uprawiała pedagogikę i każdy, kto zechciał ją obrazić, szybko tego pożałował.
Jak to wiedźma, Tobmetzen nie grzeszyła urodą i można było patrzyć na nią tylko przez chwile. Może i dlatego, że wielkie pranie robiła raz w roku, na wiosnę. Niejeden się wystraszył, gdy zobaczył wiedźmę na jednej ze swoich łąk, na stokach Chełmca, suszącą pranie na trawie, lub wieszając je na gałęziach.
Tobmetzen praktykowała w dziwny sposób pedagogikę, bo porywając dzieci z ich domów. Prowadziła je na swoją łąkę i pozwalała do woli zrywać im kwiaty i owoce. Niegrzeczne dzieci, zabierała do swojego domu – starego kamieniołomu, ciemnego, wilgotnego, pełnego węży, salamander, ropuch i chrząszczy. Dzieci karmiła liśćmi i grzybami. Siedziały na gołej ziemi i liczyły igły na wskazanym przez nią świerku, a gdy skończyły, wiedźma kazała zaczynać im od nowa. Do tego musiały wyłuskiwać nasiona ze świerkowych szyszek. Na koniec Tobmetzen odprowadzała dzieci do domu, dawała słodkie bułki i kładła do łóżka. Nie zawsze do tego, z którego je zabrała. Wiedźma była do tego stopnia roztargniona, że potrafiła dziecko odprowadzić nawet do innej miejscowości.
Kiedy to po deszczu, górę Chełmiec spowijała mgła, ludzie mawiali, że Tobmetzen w swoim kotle gotuję jakieś nieszczęście. Od czasu do czasu, wiedźma lubiła także edukować dorosłych. Pewnego dnia, do lasu poszli pracować dwaj drwale, którzy byli sąsiadami. Jeden z drwali wydał właśnie swoją córkę za mąż i w życiu spotykał tylko szczęście, drugi natomiast miał chore dziecko i prześladował go pech. Podczas ścinania drzew, z lasu wyłoniła się starsza, brzydka kobieta, w dziwacznym kapeluszu z piórem na głowie i koszykiem. Podeszła do drwali i obu wręczyła po szyszce, po czym odeszła.
Drwal, którego prześladował pech i nieszczęście, podziękował za szyszkę i schował ją do kieszeni, natomiast drugi rzucił nią za kobietą przeklinając przy okazji. Po powrocie pierwszy drwal zastał w domu zdrowe dziecko, a drugiego wydana niedawno za mąż córka, upadła nieszczęśliwie i złamała sobie rękę i nogę. Jak to typowa wiedźma, Tobmetzen doiła potajemnie krowy okolicznym mieszkańcom, rozbijała kanki z mlekiem, i zapędzała bydło w najdalsze rejony Chełmca, tak że pasterze nie mogli go znaleźć.
A więc podróżniku pamiętaj: w maju omijamy tamtejsze łąki, bo nikt nie lubi, jak mu się przeszkadza w trudnej i wymagającej pracy, pilnujemy zawsze dzieci i poświęcamy im uwagę, inaczej pójdą, z kimś kto się nimi zainteresuje, nie wypasamy bydła w lesie, a jak ktoś dam nam szyszkę w prezencie, dziękujemy i chowamy na szczęście do kieszeni.
Szlaki turystyczne na Chełmiec
Trasa: Boguszów-Gorce – Rosochatka – Chełmiec (szlak zielony) Czas: 1:24 Długość: 3,5 km
Zielony szlak z Boguszowa-Gorce jest najłatwiejszym szlakiem. Droga jest szeroka, równa, idealna trasa spacerowa, rowerowa, czy też dla rodzin z dziećmi. Tą trasą biegnie także Droga Krzyżowa Trudu Górniczego.
Trasa: Boguszów-Gorce – Rosochatka – Chełmiec (szlak żółty) Czas: 1:12 Długość: 2,8 km
Trasa ta w większości biegnie zielonym szlakiem, na przełęczy Rosochatka, idziemy na wprost żółtym szlakiem. 900m dosyć intensywnego podejścia do szczytu. Polecam na wejście, a potem zejście spacerkiem zielonym szlakiem.
Trasa: Szczawno-Zdrój – Chełmiec (niebieski szlak) Czas: 1:05 Długość: 2,5 km
Jest to najkrótszy szlak, ale zarazem najbardziej wymagający. Jeśli uwielbiasz wyzwania, to szlak niebieski jest dla Ciebie! Nie polecam do schodzenia (i wszyscy w Księdze Gości też).
Trasa: Lubomin – Długa – Chełmiec (zielony szlak) Czas: 1:45 Długość: 4,3 km
Trasa: Boguszów-Gorce Zachód – Mały Chełmiec – Chełmiec (szlak niebieski) Czas: 1:10 Długość: 2,7 km
Trasa: Wałbrzych Biały Kamień – Rosochatka – Chełmiec (szlak żółty) Czas: 1:50 Długość: 4,4 km
Parkingi pod Chełmcem
58-370 Boguszów-Gorce
Współrzędne geograficzne przy wejściu na zielony szlak: 50.76144109374305, 16.203973800031594
Wałbrzych, Biały Kamień
Piasta 47, 58-304 Wałbrzych
Lubomin
Główna 53, 58-311 Lubomin