Dolnyśląsk
Magiczne miejsca -Kolorowe Jeziorka

Magiczne miejsca -Kolorowe Jeziorka


Zielone, purpurowe, żółte i błękitne jeziorko, to nie animacja, ani bajka, tylko magiczne miejsce u podnóży Wielkiej Kopy w Rudawach Janowickich.

Magiczne Kolorowe Jeziorka

Po zdobyciu szczytów Gór Sokolich, zostało mi jeszcze trochę energii na odwiedzenie pobliskich Kolorowych Jeziorek znajdujących się w pobliżu gminy Wieściszowice.

Żółte, purpurowe, błękitne i zielone jeziorko znajdują się u stóp Wielkiej Kopy w Rudawach Janowickich. Miejsce to jest bardzo popularne wśród turystów nie tylko z Polski, ale także Europy. Jeziorka swoimi nietypowymi barwami sprawiają, że miejsce to jest, iście magiczne.

Powstanie Kolorowych Jeziorek

Kolorowe Jeziorka powstały w miejscu wyrobisk dawnych niemieckich kopalni. Ich kolor wynika ze składu chemicznego podłoża – ścian i dna wyrobisk.

W latach 1785-1925 w kopalniach był wydobywany piryt, przerabiany później na kwas siarkowy. Gdy zaprzestano wydobycia, porzucone kopalnie z czasem zapełniły się wodą. W zależności od dominujących w podłożu minerałów, jeziorka nabrały odpowiednie kolory: żółte – związki siarki, purpurowe – związki żelaza, błękitne – związki miedzi.

Na Szlaku

Od najwyżej położonego parkingu, tuż przed samym wejściem na Kolorowe Jeziorka, do szczytu Wielkiej Kopy, prowadzi nas zielony szlak. Ma długość około 3,2 kilometra. Średni czas na wejście to około godziny. Jednakże biorąc pod uwagę, czas na zdjęcia i relaks nad jeziorkami, na przejście szlaku w obie strony, trzeba przeznaczyć około 3-3,5 godziny.

Szlak jest czynny całą dobę, wejście jest bezpłatne!

Żółty Staw

Pierwsze na szlaku, a zarazem najmłodsze spośród Kolorowych Jeziorek. Wejście do Żółtego stawu prowadzi wykuty w skale tunel. Jeszcze około 20 lat temu, nie było w nim wody. Rzadko, po dużych opadach, wypełnia go deszczówka, zabarwiając wyrobisko na kolor żółty. Jest to zasługa zawartości dużej ilości siarki.

Jeziorko okresowo wysychające.

Purpurowe jeziorko

Jest to najstarsze z Kolorowych Jeziorek, z pierwszego wyrobiska powstałego w 1785 roku o nazwie „Nadzieja”. W dniu dzisiejszym wypełnia go woda w kolorze purpury. Za przepiękną barwę jeziora odpowiadają rudy żelaza i siarki. Wokół akwenu wznoszą się majestatyczne skały, podnoszące walory estetyczne tego miejsca. Spacerując wokół jeziorka można wyczuć silny zapach unoszącej się w powietrzu siarki.

Błękitne jeziorko

Błękitne Jeziorko, często też nazywane Lazurowym. Powstało na wyrobiskach o nazwie „Nowe Szczęście”. W porównaniu z Purpurowym Jeziorkiem, jego woda jest bardzo czysta i pozbawiona siarkowego zapachu. Kolor swój zawdzięcza związkom miedzi. W zależności od pogody, głębia kolorów jeziorka zmienia się.

Zielony Stawik

Powstał na wyrobisku o nazwie „Gustaw”. Zielone Jeziorko pojawia się wyjątkowo rzadko, tylko po intensywnych opadach deszczu. Zdarza się, że akwen wysycha nawet na całe lata, pozostawiając po sobie tylko wielki lej. Ostatni raz w pełni można było podziwiać Zielony Stawik w 1997 roku podczas wielkich powodzi. Nabrał on wtedy intensywny grafitowy kolor, przez co często też jest nazywany Czarnym Jeziorkiem.

Jeżeli nie planujecie wejścia na Wielką Kopę, polecam swoją wycieczkę zakończyć na podziwianiu Błękitnego Jeziorka.

Jezioro okresowo wysychające.

Dojazd

W okolicy Kolorowych Jeziorek, co kawałek znajduje się parking. Czym bardziej oddalony od wejścia tym tańszy. Oto kilka z nich:

  1. Wieściszowice 58, 58-410 Wieściszowice, Polska
  2. Wieściszowice 66, 58-410 Wieściszowice, Polska
  3. Parking Kolorowe Jeziorka przed samym wejściem

Cennik:

Auto osobowe: 5-10 PLN

Bus: 20 PLN

Autobus: 30 PLN

Jeśli mój artykuł pomógł Ci w zaplanowaniu trasy i zebraniu niezbędnych informacji, będę wdzięczna za wsparcie w spełnianiu moich marzeń w postaci postawienia mi kawy!

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodaj komentarz