Dolnyśląsk
Góry Sokole – Krzyżna Góra, Sokolik

Góry Sokole – Krzyżna Góra, Sokolik


W Górach Sokolich, w Rudawskim Parku Krajobrazowym znajdują się dwa wyjątkowe szczyty – Krzyżna Góra i Sokolik, które były celem mojej dzisiejszej wycieczki.

Husyckie Skały

Swoją podróż rozpoczęłam od przyjazdu na parking pod Schronisko Szwajcarka, droga dość ekstremalna, więc zaleca się auto z wysokim zawieszeniem. Ze schroniska wiodą trzy szlaki – czarny, czerwony i zielony, które rozchodzą się pod Husyckimi Skałami. To także był pierwszy punkt mojej podróży. Z lasu powoli wyłoniły się ogromne skały z punktem wypoczynkowym i pięknym widokiem okolicy.

Nazwa Husyckie Skały pochodzi od wydarzeń z 1434 roku, gdy w nocy z 11 na 12 sierpnia, z pobliskiego płonącego zamku położonego u podnóży Krzyżnej Góry, husyci pomylili drogę i popędzili konno wprost w przepaść.

Spod Husyckich skał rozchodzi się czarny szlak w lewo i zielony z czerwonym na wprost.

Sokolik

Kontynuowałam swoją podróż zielonym\czerwonym szlakiem, przechodząc przez Przełączkę, z kolejnym miejscem do odpoczynku. Idąc dalej drogą prosto szlaki się rozchodzą: zielony szlak (Szlak Zamków Piastowskich) odbiega w lewo, natomiast czerwony na Sokolik w prawo. Na szlaku napotkałam skały z namalowanymi fioletowymi strzałkami, postanowiłam pójść sprawdzić co wskazują. Stromą drogą trafiłam do podnóży ogromnych skał, na które wspinała się cała masa ludzi. Idąc tym tropem, ledwo wydeptanymi ścieżkami, przeskakując przez skały niczym kozica, trafiłam z powrotem na czerwony szlak i znalazłam się u podnóży góry Sokolik. Jednak to nie koniec podróży na Sokolik, przede mną ukazały się jeszcze strome, metalowe schody na szczyt…

Pochodzenie owych schodów nie do końca jest znane, ich powstaniu przypisuje się dwie historię. Pierwsze stopnie wykuto w 1885 roku, a w miejscach zbyt stromych wstawiono drewniane drabiny. To działanie przypisuje się Towarzystwu Karkonoskiemu. Natomiast druga historia opowiada o tym, że schody powstały z inicjatywy Carla Emila Beckera. Niegdyś pomiędzy pomostami wisiała żeliwna tabliczka z napisem „Piękny Widok”, a na szczycie góry Becker nakazał ustawić masz, na który wciągano flagę z jego imieniem i nazwiskiem.

Schody są strome, ale stabilne (pomijając jeden ruchomy schodek). Na szczycie stoją dwie ławeczki i czeka nas przepiękny widok na Karkonosze.

Krzyżna Góra

Z Sokolika zeszłam już w pełni czerwonym szlakiem i wróciłam się aż po Husyckie Skały, skąd odbiega czarny szlak w kierunku Krzyżnej Góry. Jest to droga bardzo wymagająca, ostro idąca pod górę, pełna skał i korzeni. U podnóży góry są także świetne trasy wspinaczkowe, które pasjonaci i w tym miejscu w pełni wykorzystywali. Gdy już myślałam, że to prawie koniec wyłonił mi się najbardziej stromy kawałek szlaku na szczyt. Do góry prowadzi nas barierka i bardzo stromo idąca ścieżka. Był to najbardziej wymagający fragment całej mojej wycieczki po Górach Sokolich, który wymagał nie lada umiejętności by wspiąć się na górę. Widok w całości wynagrodził trud wspinaczki.

Krzyżna Góra jest najwyższym szczytem Gór Sokolich. Początkowo nazywaną ją Sokolą Góra, lecz po wstawieniu na jej szczycie wielkiego metalowego krzyża, przyjęła jego miano. Krzyż w 1830 roku ufundowała księżna Maria Anna Amail von Hessen – Homburg, dla upamiętnienia rocznicy urodzin jej męża Wilhelma von Hohenzollerna.

Podsumowując przeszłam „zaledwie” 5,09 kilometra w 2 godziny. Kierowałam się kolejno:

Schronisko Szwajcarka – Zielony/Czerwony/Czarny Szlak – Husyckie Skały – Czerwony/Zielony Szlak – Czerwony Szlak – Sokolik – Czerwony Szlak – Czerwony/Zielony Szlak – Husyckie Skały – Czarny Szlak – Krzyżna Góra – Czerwony/Zielony/Czarny Szlak – Schronisko Szwajcarka

  • Parking Schronisko Szwajcarka – Janowicka 7, 58-533 Karpniki (na zjeździe bardzo ostry zakręt, łatwo przegapić) cena : 10 PLN
  • Parking na Przełęczy Karpnickiej – darmowy

W niedalekiej okolicy znajdują się także słynne Kolorowe Jeziorka. Na parking jest 17 kilometrów i około 25 minut. To dodatkowych punkt dla tych, którym zaliczenie dwóch szczytów to wciąż mało.

Jeśli mój artykuł pomógł Ci w zaplanowaniu trasy i zebraniu niezbędnych informacji, będę wdzięczna za wsparcie w spełnianiu moich marzeń w postaci postawienia mi kawy!

Postaw mi kawę na buycoffee.to

1 thought on “Góry Sokole – Krzyżna Góra, Sokolik

Dodaj komentarz