Dolnyśląsk
Kościół Pokoju w Świdnicy

Kościół Pokoju w Świdnicy


Największa drewniana barokowa świątynia, zabytek wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO, uważany za jeden z nowych 7 cudów Polski według „National Geographic”. Początki Kościoła Pokoju dla luteranów były bardzo ciężkie. Katoliccy Habsburgowie narzucili im warunki prawie niemożliwe do spełnienia. Świątynia miała stanąć poza murami miasta, bez żadnych wież i dzwonnicy, do budowy można było użyć tylko drewna, słomy, piasku i gliny. Miał on też nie przypominać kościoła, a budowa nie mogła przekroczyć roku. Świątynia miała nie przetrwać próby czasu, a stoi aż do dziś!

Wnętrze Kościoła Pokoju z widokiem na ołtarz główny

Informacje:

  1. Krótka historia
  2. Godziny otwarcia / Cennik
  3. Dojazd
  4. Podsumowanie
  5. Kościół Pokoju w Jaworze

Krótka Historia

Świdnicki Kościół Pokoju jest jednym z trzech (Głogów i Jawor), na których budowę zezwolił katolicki cesarz Ferdynand III Habsburg, pod naciskiem protestanckiej Szwecji. Ich nazwa pochodzi od pokoju westfalskiego, kończącą Wojnę trzydziestoletnią (1618 – 1648). Przed wybuchem wojny, obywatele mogli swobodnie wyznawać ideę Lutra i odprawiać nabożeństwa ewangelickie. Po wybuchu wojny, zabrano im prawo do wyznawania własnej wiary i posiadania świątyń. Pokój westfalski złagodził panujące wcześniej przepisy.

Warunki budowy Kościołów Pokoju miały utrudnić postawienie świątyń, a w przypadku sukcesu zapewnić krótkotrwałe ich użytkowanie. Jednakże w budowę zaangażowali się przedstawiciele wszystkich stanów – szlachta, mieszczaństwo oraz chłopi, i już po 10 miesiącach, 16 czerwca 1657 roku, w świdnickim Kościele Pokoju, odbyło się pierwsze nabożeństwo.

W 1708 roku, kiedy to poprawiła się sytuacja ewangelików, ponownie pod naporem króla szwedzkiego, przy kościele dobudowano dzwonnice oraz szkołę ewangelicką. Budynki stoją po dziś dzień.

Powstanie kościoła łączyło się z wieloma konfliktami religijnymi, mimo to stanowi on symbol pojednania. W 1989 roku o pokój, modlili się wspólnie premier Polski Tadeusz Mazowiecki i kanclerz Niemiec Helmut Kohl. W 2011 roku świątynia gościła szwedzką parę królewską – Karola XVI Gustawa oraz królowa Sylwię. W 2014 roku w modlitwie o pokój wzięła udział kanclerz Niemiec Angela Merkel i premier Polski Ewa Kopacz. We wrześniu 2016 roku „Apel o Pokój” podpisali przedstawiciele wyznań islamu, judaizmu, chrześcijaństwa oraz buddyzmu wraz z Dalajlamą XIV.

Organy o 62. głosach z barokowym prospektem
Wnętrze Kościoła Pokoju z widokiem na ambonę i organy

Godziny otwarcia / Cennik:

  • W terminie od kwietnia do października:

od poniedziałku do soboty w godz. 9:00 – 18:00 / niedziela i święta w godz. 12:00 – 18:00.

  • W listopadzie:

od poniedziałku do soboty w godz. 9:00 – 16:30 / niedziela i święta w godz. 12:00 – 16:30.

  • W terminie od grudnia do marca:

od poniedziałku do soboty w godz. 10:00 – 15:00 / niedziela i święta w godz. 12:00 – 15:00.

Dni nieczynne do zwiedzania:

Wszystkich Świętych (01.11)

Wigilia (24.12)

Zalecam zweryfikowanie pozostałych świąt na oficjalnej stronie Kościoła. Lista jest aktualizowana co roku.

Cennik:

  • Osoby dorosłe indywidualne – 15 PLN
  • Studenci, emeryci i grupy zorganizowane dorosłych – 12 PLN
  • Dzieci, młodzież – 8 PLN
  • Rodzinny (2 dorosłych + dzieci do 18go roku życia) – 35 PLN

Zwiedzanie obiektu wraz z wysłuchaniem lektora zajmuje około 40 minut.

Loża Hochbergów w Kościele Pokoju w Świdnicy

Dojazd

Adres: plac Pokoju 6, 58-100 Świdnica

Kościół Pokoju znajduje się 1,5 kilometra od dworca, dojście zajmuje około 20 minut spacerkiem. Dla mniej aktywnych polecam komunikacje miejską.

Wokół kościoła znajdują się płatne parkingi, należy zakupić bilet. Na ulicy Saperów, parking jest darmowy.

Podsumowanie

Kościół robi niesamowite wrażenie z zewnątrz jak i wewnątrz. Panuje tam przepych, pełen malowideł, złoceń i herbów. Po wejściu do środku, pierwsze co rzuciło mi się w oczy, to nieziemsko wielkie organy i dominujący kolor złota. Ołtarz główny jest ogromny i przepiękny, czym dłużej się przypatrywałam tym więcej ciekawych szczegółów dostrzegałam. Loże z osobnymi wejściami dla najbardziej uprzywilejowanych rodzin (kościół ma aż 27 wejść!!), herby i malowidła na suficie. Mimo nietrwałych materiałów kościół stoi już 360 lat!! Mogę śmiało powiedzieć, że Kościół Pokoju w Świdnicy jest jednym z 7 Cudów Polski! To trzeba zobaczyć!

Sufit pokryty malowidłami
Dzwonnica

Jeśli mój artykuł pomógł Ci w zaplanowaniu trasy i zebraniu niezbędnych informacji, będę wdzięczna za wsparcie w spełnianiu moich marzeń w postaci postawienia mi kawy!

Postaw mi kawę na buycoffee.to

1 thought on “Kościół Pokoju w Świdnicy

Dodaj komentarz