Madera wschodnia
To tutaj wszystko się zaczęło! A dokładnie w mieście Machico, gdzie w 1419 roku przybyli pierwsi portugalscy osadnicy.
Zaraz po stolicy Madery – Funchal, to najbardziej zaludniona część wyspy. Największym miastem jest Machico, gdzie po raz pierwszy w 1419 roku portugalscy odkrywcy postawili stopę. Znajdują się tu także malownicze miasteczka, w których mieszkańcy wciąż zajmują się przede wszystkim rolnictwem i rybołówstwem.
Mapa z oznaczonymi miejscami znajduje się na samym dole! (kliknij tutaj)
Spis treści:
- Półwysep św. Wawrzyńca *** (Ponta de Sao Lourenco)
- Ponta do Garajau
- Lotnisko w Santa Cruz
- Punkt widokowy – Miradouro do Rosario
- Machico
Półwysep św. Wawrzyńca *** (Ponta de Sao Lourenco)
Wypalony słońcem, jałowy, opuszczony, ale i majestatyczny – te określenia najlepiej opisują półwysep św. Wawrzyńca. Całkowicie odmienny od gęsto porośniętej roślinnością reszty wyspy. Skaliste wybrzeże smaga często bardzo silny wiatr, przed którym nie ma gdzie się uchronić. Na jego krańcu znajduję się punkt widokowy na ocean i dwie skaliste wysepki.
Przejście od parkingu do punktu widokowego w obie strony trwa około 2,5 – 3 godziny. Przed ostatnią prostą znajduje się schronisko, gdzie można przysiąść, przegryźć coś, wypić kawę i odpocząć. Najtrudniejszy fragment znajduje się na samym końcu, podejście jest dosyć strome. Nam przejście w obie strony wraz z postojem na kawę zajęło ponad 4 godziny (schodząc ze szlaku na wszystkie punkty widokowe).
Na parking można dostać się samochodem lub autobusem z Canical. Czym później przyjedziecie, tym dalej będziecie musieli stanąć od punktu początkowego trasy.
Uwaga! Z Canical nie da się dojść pieszo na półwysep – strefa przemysłowa znajdująca się za miastem jest całkowicie wyłączona z ruchu pieszego.
Czas: 2,5-3 godziny (w obie strony)
Długość: niecałe 8 km
Trudność: łatwy/średni
Ubiór: kurtka wiatroszczelna/wodoodporna najlepiej z kapturem (mogą być przelotne opady deszczu i silny wiatr), buty trekkingowe/podejściówki (skalista trasa), czapka/opaska (nie z daszkiem, przy silnym wietrze zgubcie ją po paru metrach), krem do opalania (silny wiatr plus słońce może szybko opalić wam buźki)
Opis pozostałych szlaków Madery znajdziecie TUTAJ!
Ponta do Garajau
Skalisty cypel na wschód od Funchal, zamykający zatokę stolicy. Na jego szczycie znajduje się figura Chrystusa Króla (Cristo Rei), posąg przypominający jeden z cudów świata w Brazylii (Rio de Janeiro). Od 1927 roku wita żeglarzy swoimi otwartymi ramionami. Ciekawostką jest, że do 1770 roku z cypla zrzucano ciała wszystkich zmarłych na Maderze, którzy nie byli katolikami.
Na cyplu znajduje się także kolejka (Teleferico do Garajau), która można zjechać na słynną kamienistą plażę (Praia do Garajau). Wzdłuż cypla znajduję się rezerwat przyrody, obejmujący podwodną część wybrzeża. Jest to jedne z najlepszych miejsc do nurkowania!
Na cyplu Ponta do Garajau byliśmy o zachodzie słońca, wracając z Półwyspu św. Wawrzyńca, widok zapierał dech w piersiach. Oświetlona stolica Madery o zmierzchu wygląda przepięknie!
Kolejka Garajau
Godziny otwarcia: poniedziałek-piątek od 10:00-18:00, sobota-niedziela od 10:00-17:00
Bilety: w jedną stronę 2€, w dwie strony 3€
Lotnisko w Santa Cruz
Santa Cruz odwiedzane jest przez wszystkich turystów, albowiem to właśnie tutaj znajduję się jedyne na Maderze lotnisko. Owiane niegdyś złą sławą, ze względu na bardzo krótki pas i trudne podejście do lądowania. Początkowo długość pasa startowego wynosiła zaledwie 1600 metrów, jednak po trzech katastrofach w latach 70-tych, lotnisko zostało wydłużone do 2781 metrów. Dlaczego nie zrobiono tego wcześniej? Na przeszkodzie stoi… ocean. Przedłużona platforma stoi częściowo na oceanie i jest wsparta na 180 kolumnach. Lotnisko na Maderze należy do 10 najkrótszych lotnisk na świecie !
Mimo wydłużenia pasu w porcie lotniczym, jest ono dalej bardzo niebezpieczne ze względu na silne i porywiste wiatry, które od czasu do czasu unieruchamiają lotnisko. Loty w takim przypadku najczęściej są przekierowywane na Wyspy Kanaryjskie albo Porto Santo.
Punkt widokowy – Miradouro do Rosario
Jednym z najlepszych punktów do obserwowania lądujących samolotów jest Miradouro do Rosario znajdujący się przy kawiarni Santa Maria. Częstotliwość lotów na Maderze jest dosyć spora, ale warto też sprawdzić przed przyjazdem godziny lądowania najbliższych lotów. My czekaliśmy zaledwie 15 minut bez sprawdzania przylotów.
Machico
Machico ma znaczenie historyczne dla Madery – to tutaj w 1419 roku nogę po raz pierwszy postawili portugalscy odkrywcy, przedstawiając ją współczesnemu światu. Obecnie jest to największe miasto we wschodniej części wyspy, powoli rozwijające się pod względem turystyki.
Będąc na miejscu warto odwiedzić Kościół Niepokalanego Poczęcia NMP ( Igreja de Nossa Senhora da Conceicao) stojący niedaleko jednego z większych placów. Idąc w kierunku plaży napotkamy żółty fort (Forte de Nossa Senhora do Amparo) w kształcie trójkąta, osobiście nie zaintrygował mnie na tyle by wejść do środka, wyglądał na zniszczony i zaniedbany. W niedalekiej okolicy znajduję się także skromna Kaplica cudów (Capela Dos Milagres). No i nie można zapomnieć o plaży, wzdłuż której biegnie skromna promenada. Jest to też jedno z ulubionych miejsc serferów!
Mapa
Odwiedzone miejsca:
- Półwysep św. Wawrzyńca *** (Ponta de Sao Lourenco)
- Punkt widokowy – Miradouro Ponta do Furado
- Ponta do Garajau
- Pomnik Chrystusa Króla
- Lotnisko w Santa Cruz
- Punkt widokowy – Miradouro do Rosario
- Machico
- Kościół Niepokalanego Poczęcia NMP
- Fort w Machico
- Kaplica cudów
- Plaża w Machico
Nieodwiedzone miejsca:
- Plaża (Praia do Garajau)
- Kolejka Garajau
- Canico – drugie największe centrum hotelowe po Funchal
- Quinta Splendida wraz z ogrodem botanicznym
- Ruiny fortu (Forte dos Reis Magos)
- Camacha – centrum wikliniarstwa
- Santa Cruz
- Park wodny – jedyny na Maderze,
- Praia das Palmeiras – kamienista plaża
- Kościół św. Zbawiciela – Igreja de São Salvador
- Santo António da Serra – pole golfowe
- Szczyt Pico do Facho (Machico)
- Canical – wioska rybaków,
- Muzeum Wieloryba,
Jeśli mój artykuł pomógł Ci w zaplanowaniu trasy i zebraniu niezbędnych informacji, będę wdzięczna za wsparcie w spełnianiu moich marzeń w postaci postawienia mi kawy!
1 thought on “Madera wschodnia”
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.
[…] Madera Wschodnia […]