Dolnyśląsk
Ślęża 718 m n.p.m.

Ślęża 718 m n.p.m.


Ślęża jest najwyższym szczytem Podgórza Sudeckiego i należy także do Korony Gór Polskich (KGP). Około 30 kilometrów na południowy zachód od Wrocławia, wśród równin rozciąga się samotny Masyw Ślęży. Ze szczytu możemy podziwiać niesamowitą panoramę Dolnego Śląska, Wrocławia i Karkonoszy.

Spis treści:

  1. Góra Ślęża – Śląski Olimp
  2. Góra Ślęża jak dojechać ? Gdzie zostawić auto?
  3. Którym szlakiem wejść na Ślężę?
  4. Wieżyca 415 m n.p.m. – Wieża Bismarcka
  5. Góra Ślęża atrakcje na szczycie

Góra Ślęża – Śląski Olimp

Masyw Ślęża stoi samotnie pośród równin, a szczyt można zobaczyć z bardzo daleka. Góra jest porośnięta gęstym lasem, a podczas pochmurnej pogody ukrywa swe oblicze we mgle. Stała się ona miejscem kultu i wierzeń ówczesnych Słowian, którzy wierzyli, że Ślężę zamieszkują bogowie. Na szlaku napotkamy tabliczki informacyjne „Starożytne Rzeźby Kultowe”, znajdujące się przy kamiennych konstrukcjach. Badania archeologiczne wykazały, że kamienne rzeźby sięgają czasów starożytnych. Datowane są one na XIII – V wiek p.n.e. Najpopularniejsza z nich to Panna z Rybą i Niedźwiedź (znajdziecie ją idąc żółtym szlakiem od Przełęczy pod Wieżycą) posiadające znak ukośnego krzyża, kult słońca, uprawiany przez plemiona prasłowiańskie.

Panna z Rybą i Niedźwiedź – historia ich spotkania

„Panna z rybą – czyli jak kamienne rzeźby niedźwiedzia i dziewczyny znalazły się na zboczach Ślęży. Dawno, dawno temu na szczycie Ślęży stał zamek. Raz w tygodniu panna służąca schodziła do leżącej u podnóża góry Sobótki, aby kupić świeże ryby dla panów zamku. Gdy pewnego razu wracała z rybami, drogę zagrodził jej niedźwiedź. Dziewczyna nie przestraszyła się wcale olbrzyma, był to bowiem oswojony ulubieniec mieszkańców zamku. Często widywała tego niedźwiedzia, jak wieczorami stawał na dwóch łapach i tańczył do muzyki, a w nagrodę otrzymywał jakiś smakołyk. Dziewczyna postanowiła poprzekomarzać się z misiem. To podstawiła mu pod nos świeże pachnące ryby, to chowała je za plecami. Wielki niedźwiedź stanął na dwóch łapach, ale wcale nie zamierzał tańczyć. W oswojone zwierzę wstąpiła dzika bestia. A gdy wieczorem zaczęto szukać dziewczyny, znaleziono na drodze do zamku jej poranione, martwe ciało. Domyślono się, co się wydarzyło. Z powodu smutku jaki zapanował na zamku i ku przestrodze, kazano wykuć w kamieniu postacie niedźwiedzia i panny trzymającej w rękach rybę i postawić te rzeźby na zboczu Ślęży.”

Historię Panny z Rybą i Niedźwiedzia możecie także przeczytać na tablicach informacyjnych, idąc żółtym szlakiem od Przełęczy pod Wieżycą.

Góra Ślęża jak dojechać ? Gdzie zostawić auto?

Ze stolicy Dolnego Śląska najłatwiej dostać się pociągiem jadącym na trasie Wrocław Główny – Świdnica Miasto. Czas podróży to około godzinki, a po drodze są tylko dwa przystanki. Z wrocławskiego PKS 'u do Sobótki dostaniemy się także busem 522. Nie zapomnijcie sprawdzić aktualnego rozkładu jazdy!

Jadąc autem mamy sporo parkingów do wyboru, większość z nich jest bezpłatna. Warto to zweryfikować przed wyjazdem, bo parkingi znajdują się jeden obok drugiego. Bezpłatny znajduję się często kilka metrów dalej. Dla ułatwienia podaje kilka adresów – Parkingi Ślęża:

  1. Przełęcz Tąpadła, 55-050 Sobótka, Polska
  2. Armii Krajowej 6, 55-050 Sobótka, Polska (w sezonie płatny)
  3. Świdnicka 2D, 55-050 Sulistrowiczki, Polska
  4. Bolesława Chrobrego 2-1, 55-050 Sobótka, Polska

Którym szlakiem wejść na Ślężę?

Na Ślężę weszłam już dwukrotnie, rozpoczynając swoją podróż od Przełęczy pod Wieżycą. Zdobycie szczytu nie jest czasochłonne, spacer w dwie strony zajmuje około 3 godzin. Trzeba doliczyć czas spędzony na szczycie, postoje, zdjęcia, więc maksymalnie 4 – 4,5 godziny.

Podejście 1: Od Przełęczy pod Wieżycą kierujemy się żółtym szlakiem w górę. Podejście jest dosyć wymagające, a droga kamienista. Pierwszym punktem jest Wieżyca 415 m n.p.m., na której szczycie znajduje się Wieża Bismarcka. Jest ona świetnym punktem widokowym, a także idealnym miejsce na pierwszy postój. Dalsza część żółtego szlaku jest dosyć spokojna, po drodze spotkamy kilka kultowych rzeźb w tym Pannę z Rybą i Niedźwiedziem. Na drogę powrotną wybrałam czerwony szlak, który okazał się bardzo łagodny.

Podejście 2: Od Przełęczy pod Wieżycą kierujemy się w prawo czarnym szlakiem. Łagodny, idący przez las, idealny na spacer. Następnie skręcamy na niebieski szlak, który musze przyznać jest bardzo mało uczęszczany, nawet w sezonie letnim, zdarzyło mi się przez kilkanaście minut nikogo nie spotkać. Zasada niebieskiego szlaku jest bardzo prosta, im bliżej szczytu tym mocniej pod górkę. Nachylenie ostatniego kilometra jest dość spore, czuć „ogień” w łydkach. Droga jest wyłożona dużymi kamieniami i schodami, więc pod tym względem stosunkowo łatwa. Na drogę powrotną wybrałam szlak żółty przez Wieżycę.

Szlaki wokół Ślęży:

  • Czarny – pieszy, wokół Ślęży
  • Zielony – pieszy, prowadzący przez Masyw Ślęży

Szlaki prowadzące na szczyt Ślęży:

  • Niebieski z Przełęczy Tąpadła – czas: 1:51 h, długość: 4,7 km
  • Niebieski z Sobótki – czas: 2:00 h, długość: 4,1 km,
  • Żółty z Przełęczy Tąpadła – czas: 1:24h, długość: 3,1 km
  • Żółty z Sobótki – czas: 2:16h, długość: 5,4 km
  • Czerwony z Sulistrowic – czas: 1:44h, długość: 3,6 km
  • Czerwony z Sobótki – czas: 2:08h, długość: 5,2 km

Wejście z wózkiem na Ślężę ? Przykro mi, ale żaden szlak na szczyt Ślęży nie nadaję się na wejście z wózkiem!

Wieżyca 415 m n.p.m. – Wieża Bismarcka

Po pierwszym odcinku żółtego szlaku (od Przełęczy pod Wieżycą), spośród drzew dosyć szybko wyłania się nam 15 metrowa wieża widokowa, zwana też Wieżą Bismarcka. Wybudowana w 1907 roku, jedna z 172 dwóch, które się zachowały. Wieża pierwotnie miała powstać na szczycie Ślęży, jednakże zdecydowano się na niższy szczyt i postawiono ją na Wieżycy 415 m n.p.m.. Po wojnie wieża popadała w ruinę, ale dzięki mieszkańcom Sobótki została odnowiona i udostępniona dla zwiedzających.

Wieża Bismarcka
Z najlepszą podróżniczką, czyli z moją mamą!
Na szczycie trochę wiało 🙂

Wieżyca – Wieża widokowa godziny otwarcia:

Sobota – Niedziela w godz.: 10:00 do 16:00

W dni robocze i dla zorganizowanych grup, na zamówienie pod tel. 606 613 201

Wieża widokowa otwarta jest tylko w sezonie letnim.

Góra Ślęża atrakcje na szczycie

Kościół Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny na Ślęży – zamek został wybudowany w XIV wieku przez Bolka II Srogiego w celu obrony regionu. Podczas wojen husyckich popadł on w ruinę, w XVI wieku częściowo spłonął. W 1834 roku został odnowiony i przekształcony na kościół, który widzimy dzisiaj. Balkon na szczycie wieży jest doskonałym punktem widokowym, płatnym w sezonie (5 PLN). Zwiedzanie samego kościoła jest bezpłatne, w każdą sobotę i niedzielę między 11:00, a 17:00.

Krzyż milenijny – postawiony w 2000 roku.

Starożytna Rzeźba Kultowa Niedźwiedź – stoi na prawo od kościoła.

Wieża antenowa – czyli Radiowo Telewizyjne Centrum Nadawcze Ślęża, wybudowane w 1958 roku, z 136 metrowym masztem. Nie można się zbliżać ani wchodzić na teren obiektu.

Dom Turystyczny PTTK na Ślęży – schronisko im. Romana Zmorskiego, obecnie obiekt nie prowadzi noclegów, a także pełnej gastronomii ze względu na problemy z wodą. W środku znajdziecie pieczątkę ze szczytu.

Wieża widokowa – jest bardzo słabo oznaczona, trzeba się rozejrzeć. Znajduje się na lewo od kościoła, dojście schodami do góry przez kościół i w lewo, albo za kościołem i w lewo. Jest to dwunastometrowa konstrukcja, powstała na krótko przed II Wojną Światową. Wejście na szczyt jest bezpłatne.

Widok ze szczytu

Jeśli mój artykuł pomógł Ci w zaplanowaniu trasy i zebraniu niezbędnych informacji, będę wdzięczna za postawienie mi kawy, na kolejne górskie przygody!

Postaw mi kawę na buycoffee.to

1 thought on “Ślęża 718 m n.p.m.

Dodaj komentarz