Dolnyśląsk
Wielka Sowa 1015 m n.p.m.

Wielka Sowa 1015 m n.p.m.


Bezsprzecznie najwyższy szczyt Gór Sowich. Dwa schroniska, wieża widokowa i trasa sprzyjająca spacerom z dziećmi. Zapraszam do czytania!

Poniżej znajdziecie:

Wielka Sowa najwyższy szczyt Gór Sowich

Wielka Sowa ma wysokość 1015 metrów i jest najwyższym szczytem Gór Sowich. Zaliczana jest do Korony Gór Polskich. Pasmo znajduję się na Dolnym Śląsku, pomiędzy Świdnicą, a Nową Rudą. Na szczyt prowadzi wiele ciekawych szlaków, a podejście nie jest specjalnie wymagające.

Słynna sowa na szczycie

Wieża widokowa na Wielkiej Sowie

Na szczycie Wielkiej Sowy znajduje się wieża widokowa o wysokości 25 metrów. Wybudowana została na początku XX wieku. Panorama sięga Śnieżnika, Śnieżki, a także Ślęży. Niestety nie miałam szczęścia wejść na nią, ponieważ aktualnie była w remoncie. Nie popełniajcie mojego błędu i przed wyruszeniem na szczyt zawsze sprawdzajcie aktualności! Aczkolwiek dla mnie to tylko motywacja, żeby zdobyć Wielką Sowę jeszcze raz!

Zwiedzanie: od 1-go maja do 31-go października, w godzinach 10:00 – 18:00 (podczas złych warunków atmosferycznych, w tych godzinach wieża jest także nieczynna)

Ceny biletów: ulgowy 3 PLN, normalny 6PLN (po remoncie ceny mogą ulec zmianie).

Wieża jest w remoncie do maja 2023 roku!

Pod malowniczymi rusztowaniami

Schronisko Orzeł i Schronisko Sowa

Schronisko Orzeł znajduje się w samym centrum Gór Sowich i położone jest na wysokości 875 m.n.p.m, tuż przy czerwonym szlaku. Z tarasu rozpościera się przepiękny widok na góry, wczesnym rankiem czasem lekko zamglony. Jeśli wybieracie się autem na Wielką Sowę od Przełęczy Sokolej to warto podjechać na parking przy samym schronisku. W ten sposób ominięcie najbardziej wymagający odcinek szlaku.

Schronisko Sowa znajduję się mniej więcej w połowie szlaku od Schroniska Orzeł. Jest to wyjątkowy historyczny obiekt, od lat cieszący się popularnością wśród turystów. Teren wokół porośnięty jest gęstym lasem, wokół panuje cisza i spokój, a samo schronisko leży na wysokości 900 m.n.p.m. Niestety ze względu na zmianę dzierżawcy obiekt jest zamknięty od czerwca 2022 roku. Nie pozostaje nam nic jak czekać na ponowne otwarcie!

Widok ze Schroniska Orzeł o poranku
Schronisko Orzeł po powrocie ze szczytu

Ruiny wojskowego schronu narciarskiego

Schodząc z Wielkiej Sowy niebieskim szlakiem w kierunku Małej Sowy, po około 300 metrach napotkamy ruiny dawnego wojskowego schronu. Nie napotkałam żadnych znaków, a sam schron na wielu mapach jest nieoznaczony i bardzo łatwo go przeoczyć w gęstym lesie.

Budowę schronu rozpoczęto w 1924 roku w celu doskonalenia umiejętności narciarskich żołnierzy, a poza sezonem miał on służyć jako baza wypadowa. Budowę wsparło Świdnickie Towarzystwo Górskie i kilku lokalnych przedsiębiorców, pod warunkiem udostępnienia schronu także dla cywilów oraz turystów, oczywiście tak by nie kolidowało z szkoleniami wojskowymi. Budowę ukończono w 1926 roku, a schron wojskowy prawdopodobnie służył ludziom i wojsku do 1944 roku.

Schodząc w dół prawie przeoczyłam schron, a raczej to co z niego pozostało. Aktualnie jest to kawałek muru i okiennicy. Przy ruinach nie ma żadnej tablicy informacyjnej i co druga osoba zastanawiała się co tu się znajdywało. Schodząc do Małej Sowy warto zatrzymać się na 3 minuty, osobiście specjalnie bym nie schodziła do tego miejsca.

W tle ruiny

Czy na Wielką Sowę można wejść z wózkiem?

Wejście na Wielką Sowę z dziećmi to bardzo dobry pomysł. Szlak nie jest bardzo wymagający, a podejście nie jest trudne. Jeśli chodzi o wejście z wózkiem, to także istnieje taka możliwość, ale trzeba mieć dość siły by wepchnąć wózek po nierównym podłożu, które w niektórych miejscach jest bardzo kamieniste. Na swojej drodze mijałam wiele rodzin z dziećmi i wózkami, którzy naprawdę dawali radę!

Nieprzemakające buty to podstawa!

Jakim szlakiem na Wielką Sowę?

Szlakiem Nazz

Swoją podróż zaczęłam od Schroniska Orzeł, czerwonym szlakiem w kierunku drugiego Schroniska Sowa, aż do rozdroża nad schroniskiem sowa. Następnie czerwono-zielonym szlakiem weszłam na szczyt Wielkiej Sowy. Stamtąd udałam się w kierunku Małej Sowy (żółty-niebieski-czerwony), przy okazji przechodząc przez ruiny narciarskiego schronu wojskowego. Powrót tą samą drogą.

Pomiędzy Wielką, a Małą Sową droga była straszna. Koleiny i ostatnie opady deszczu przyczyniły się do powstania istnego bagna na trasie. Krótko mówiąc, nie polecam zejścia tą trasą na Małą Sowę po obfitych opadach deszczu.

Pozostałe szlaki:

  • Przełęcz Walimska – niebieski szlak – 3,3 km ok. 1:20h na wejście
  • Walim – żółty szlak przez Małą Sowę – 4,1 km ok. 2:00h na wejcie
  • Przełęcz Jugowska – żółty, czerwony szlak – 4,5 km ok. 3:00h na wejście
  • Kamionki (Czarny rycerz) – czarny szlak – 5,4 km, ok. 3:00h na wejście
  • Rzeczką – czarny szlak, przez Małą Sowę – 4,3 km, ok 2:00h na wejście

Gdzie zaparkować pod Wielką Sową?

  1. Schronisko Orzeł – Współrzędne: 50.6648011N, 16.4739283E
  2. Rozściszów, Potoczek (Przełęcz Walimska) – Współrzędne: 50.6938611N, 16.4912239E
  3. Jugów, Nagóra (Przełęcz Jugowska) Parking płatny 10 PLN – Współrzędne: 50.6554722N, 16.5252808E

Podsumowanie:

  • Wielka Sowa ma wysokość 1015 metrów i jest najwyższym szczytem Gór Sowich.
  • Na szczycie Wielkiej Sowy znajduje się Wieża Widokowa o wysokości 25 metrów.
  • Na trasie napotkamy dwa schroniska – Orzeł i Sowa
  • Wejście na wieże widokową jest płatne – ulgowy 3 PLN, normalny 6 PLN.
  • Wielka Sowa należy do Korony Gór Polskich.
  • Pieczątka znajduje się przy rzeźbie sowy w niebieskiej skrzynce.

Jeśli mój artykuł pomógł Ci w zaplanowaniu podróży i zebraniu niezbędnych informacji, będę wdzięczna za wsparcie w spełnianiu moich marzeń w postaci postawienia mi kawy!

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Rozwidlenie przy Schronisku Sowa

Schronisko Sowa
To którędy mam iść?
W kierunku Małej Sowy

Dodaj komentarz