Zamek Cisy
W gęstym lesie, pośród śpiewu ptaków, stoją wciąż niewzruszone, ruiny średniowiecznego Zamku Cisy, opowiadając po cichu swoją historię.
Ruiny Zamku Cisy są mi znane od początku szkoły podstawowej. Znajdują się w niedalekiej okolicy od mojej rodzinnej miejscowości i od lat wracam w jego strony. Widok na panoramę miasta Wałbrzych, las, strumień, miejsce do grillowania i wszechogarniająca cisza i spokój, które przyciągają mnie jak magnes.
Spis treści:
Krótka historia Zamku Cisy
Początki powstania zamku nie są do końca jasne. Przypuszczane jest, że powstał on z inicjatywy księcia świdnicko-jaworskiego w II połowie XIII wieku, jako jedna z wielu warowni, powstałych przez niego i jego następców. Zamek powstał na na wzniesieniu, ze skalistymi, stromymi zboczami, nieopodal potoku Czyżynka. Początkowo składał się on z ogromnej, okrągłej wieży z niewielkim budynkiem mieszkalnym oraz dziedzińcem. Jednakże na przestrzeni lat warownia często zmieniała właścicieli i została kilkakrotnie zniszczona, min. podczas wojen husyckich oraz oblężony i spalony przez Króla Węgier Macieja Korwina walczącego wówczas o tron czeski. Zamek był też kilkakrotnie przebudowywany, w XV wieku prawdopodobnie został wybudowany dziedziniec zachodni, a w kolejnym stuleci dziedziniec wschodni wraz z bramą. Na przestrzeni lat dokonano jeszcze kilku drobnych zmian, po czym po braku zainteresowania warownia zaczęła popadać w ruinę. Dopiero w XIX wieku, gdy modne stały się romantyczne ruiny, dawny zamek zaczęli odwiedzać okoliczni mieszkańcy, a pozostałości po warowni zostały w możliwy sposób zrekonstruowane i można je oglądać aż po dzisiejszy dzień.
Dojazd
Zamek znajduje się w Książańskim Parku Krajoobrazowym i przechodzi przez niego zielony Szlak Zamków Piastowskich.
I. Cieszów – Punkt Widokowy na Panoramę Wałbrzycha – Parking – Szlak Zielony Zamków Piastowskich (około 5-10 min spacerem),
II. Świebodzice Pełecznica Pętla Autobusowa (ul. Długa) – Zielony Szlak Zamków Piastowskich (3 km – ok. 1 godziny).
III. Świebodzice Pełecznica Pętla Autobusowa (ul. Długa) – Żółty Szlak Stare Bogaczowice – Cis Bolko – Czerwony Szlak Szczawno Zdrój – Zamek Cisy (6 km – ok. 2 godzin),
W niedalekiej okolicy znajduję się także Zamek Książ, Palmiarnia, Ruiny Starego Zamku Książ, Cis Bolko a także Stara Kopalnia. Przed wyprawą polecam się troszkę zorientować, a na atrakcje może nawet braknąć dnia!!
Zwiedzając Zamek Cisy warto od razu zaplanować całodzienną wycieczkę po okolicznych i związanych z zamkiem atrakcjach.
- Palmiarnia (JB),
- Zamek Książ,
- Zamek Stary Książ,
- Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia (JB),
- Muzeum Porcelany (JB),
- Jeziorko Daisy,
Jeśli mój artykuł pomógł Ci w zaplanowaniu trasy i zebraniu niezbędnych informacji, będę wdzięczna za wsparcie w spełnianiu moich marzeń w postaci postawienia mi kawy!
3 thoughts on “Zamek Cisy”
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.
[…] Zamek Cisy, […]
[…] Zamek Cisy. […]
[…] Pingback: Zamek Cisy | Nazz […]